1) Ürünler Kaç Gün İçinde Ulaşıyor?


Cevap : Gönderileriniz normal şartlarda 2-3 iş günü içinde ulaşmaktadır. Bu bilgi genel olup, çoğu kargomuz ertesi gün elinizde olacak şekilde de ulaşabilmektedir. Tatil günleri ya da olumsuz hava şartları gibi nedenlerde gecikmeler yaşanabilmektedir.


2) Kargom Nerede?


Cevap : Siparişinizin alınması durumunda kargo çıkışı olmamışsa aynı gün tarafınıza kargolanır. Kargonuzun takip numarasını Müşteri Hizmetleri Numaramız olan +90 (535) 349 39 69 WhatsApp numaramız ile irtibat kurarak öğrenebilir, sizin için sorgulanmasını talep edebilir ya da tarafımızdan verilmiş olan takip numarası ile http://http://www.suratkargo.com.tr/  ekranından KARGOM NEREDE bölümüne takip numaranızı yazarak sorgulayabilirsiniz.

 

 3) Kargo Ücreti Nedir? Belirli Bir Tutarda Ücretsiz Kargo Seçeneği Var mıdır?


Cevap : 150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ve kapıda ödeme bedeli tarafımızca karşılanmaktadır. 

Bu limitin altındaki alışverişlerde kapıda nakit ya da kapıda kredi kartı ile ödeme bedeli ( Kargo 5 TL, kapıda ödeme bedeli 4 TL ) toplam 9 TL'dir. Sitemizden yapılan kredi kartı alışverişlerinde ve havale /EFT ödemelerinde ise kapıda ödeme bedeli alınmaz. Dolayısıyla ödenecek kargo bedeli yalnızca 5 TL'dir. 


4) Kargom Hangi Kargo Şirketi ile Tarafıma Ulaştırılacak?

Cevap : Sürat Kargo ile çalışmaktayız.

 

5) Değişimi Nasıl gerçekleştireceğim?

 Cevap : Değişim & İade taleplerinde İrtibat kurulması gereken müşteri hizmetleri numaramız +90 (535) 349 39 69 WhatsApp numaramızdır.Değişimi istenilen ürün/ürünler bu numaramız ile irtibat kurarak belirlenmelidir.

* Değiştirmek istenen ürün/ürünler anlaşmalı kargomuz olan Sürat Kargo ile tarafımıza 1221580476 alıcı kodu ile karşı ödemeli gönderilmelidir. Diğer kargo şirketleri ile gönderilen ve ödemesi yapılmayan kargolar tarafımızca kabul edilmeyecektir. Farklı kargo şirketi ile gönderim sağlanacaksa gönderim ücreti ALICI tarafından ödenmelidir. İlgili kargo MAYA BUTİK'e ulaşınca seçilen ürün ya da ürünlerin varsa fiyat farkı ve +13 TL kargo ücreti kapıda ödenecek şekilde faturalandırılarak tarafınıza ulaştırılır.

 

6) İade İşlemi Nasıl oluyor?

Cevap : İade & ve Değişim talepleri ile ilgili Müşteri Hizmetleri numaramız +90 (535) 349 39 69 WhatsApp numarası olup, talebinizi iletmeniz halinde süreç başlayacaktır. Ürün/Ürünler tarafımıza  anlaşmalı kargomuz olduğu için Sürat Kargo ile 1221580476 alıcı kodu ile yukarıda belirtilen süre içinde, karşı ödemeli gönderilmelidir. Diğer kargo şirketleri ile gönderilen ve ödemesi yapılmayan kargolar tarafımızca kabul edilmeyecektir. Farklı kargo şirketi ile gönderim sağlanacaksa gönderim ücreti ALICI tarafından ödenmelidir. Ürün / ürünlerin tarafımıza ulaşması durumunda müşteri hizmetleri numaramıza iletmiş olduğunuz banka hesabınıza ya da alışveriş aşamasında ödeme yapmış olduğunuz banka kartınıza ilk gönderimde ödenmiş olan kargo ve varsa kapıda ödeme ücreti düşülerek ürün bedeli şeklinde iade edilecektir.